Máme novou dílnu a showroom » zjistěte více

Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

4 parametry, podle kterých vybrat žárovku do starožitného svítidla

Pořídili jste si starožitné svítidlo a nyní přemýšlíte, jakou žárovku do něj umístit? V tomto článku vám prozradíme, jaké parametry jsou při výběru rozhodující.

Patice žárovky

Prvním bodem při výběru žárovky je její patice. Laicky se občas žárovky označují jako:

  • ta s tlustým závitem
  • a ta s tenkým závitem.

Pro starožitná svítidla je ideální zvolit takzvanou šroubovací patici s edisonovým závitem s označením E14 a E27. Jedná se o nejběžnější žárovky, které má většina domácností i v moderních svítidlech.

Účinnost žárovky

Dalším rozhodujícím parametrem je účinnost žárovky. V minulosti mezi lidmi koloval mýtus: „Chceš, aby to hodně svítilo? Dej tam 100W žárovku.

To už však v dnešní době moderních LED žárovek neplatí. Watty přestaly hrát roli a jejich počet je proto již zavádějící.

TIP: Množství wattů ve skutečnosti udává, kolik žárovka spotřebuje elektrické energie. Nikoliv to, kolik vyprodukuje samotného světla.

Někteří výrobci však i v současné době počítají s tím, že se lidé budou dále orientovat podle wattů. A proto na samotné krabičce uvádějí přirovnání, jak žárovka svítí.

Například LED žárovka s označením 15 W = 100 W bude svítit jako klasická stará vláknová 100W žárovka, a přitom spotřebuje energii jako 15W žárovka. Z toho vyplývá, že provoz jedné 100W žárovky vás bude stát stejně jako provoz přibližně 6 nových LED žárovek, které vydávají naprosto totožnou svítivost.

Starožitné a retro stolní lampičky

Do starožitných a retro stolních lampiček doporučuji cca 4-9W žárovku. Ta bude poté svítit jako stará 40-60W žárovka.

Podlahové starožitné a retro lampy

Do podlahových starožitných a retro lamp doporučuji cca 9-15W žárovku. Ta bude poté svítit jako stará 60-100W žárovka.

Starožitné a retro lustry

Do starožitných a retro lustrů doporučuji cca 4-15W žárovku. Ta bude poté svítit jako stará 40-100W žárovka.

POZOR: Tyto hodnoty platí pouze v případě, že se bavíme o moderních LED žárovkách. Právě ty totiž do starožitných svítidel výhradně doporučuji.

Barva světla

Zřejmě nejdůležitější parametr symbolizuje barva světla, která bývá odborně nazývána jako teplota chromatičnosti. Jedná se o barvu, kterou daná žárovka vyzařuje.

Barva světla se měří v takzvaných Kelvinech (označení K). Možné rozpětí je přitom od 1 800 až do 16 000 K. Zjednodušeně můžeme říct, že čím více Kelvinů žárovka má, tím studenější světlo vyzařuje.

Studené vs. teplé světlo

Studené světlo má pro představu bílou až namodralou barvu. Naopak teplé světlo má barvu nažloutlou a jsme na něj zvyklí zejména u starých žárovek.

Právě teplou barvu světla doporučuji i pro všechna starožitná svítidla. Jedná se o barvu v rozmezí od 2 700 do 3 500 Kelvinů.

Pokud se vám studená bílá světla vyloženě líbí, doporučuji sáhnout po žárovkách s rozpětím 6 500 do 9 000 Kelvinů.

Vše je pochopitelně otázkou vašeho osobního vkusu. Na každého z nás bude působit každá barva jinak. 

Vzhled a tvar žárovky

Posledním rozhodujícím faktorem při výběru žárovky je její vzhled a tvar. Na výběr máte:

  • Obyčejné mléčně bílé a zatmavené žárovky, které doporučuji spíše do starožitných a retro svítidel.
  • LED žárovky, které v sobě imitují vlákno staré žárovky. Ty doporučuji především do svítidel, kde je žárovka „přiznaná“. Je tedy vidět a hraje velkou estetickou roli.

Samozřejmě existuje spousta dalších parametrů, podle kterých lze ideální žárovku vybrat. Ale tím si zbytečně nebudeme plést hlavu. Těchto pár vyjmenovaných záchytných bodů vám totiž při výběru ideální žárovky do starožitného svítidla bohatě postačí.

Nevíte si rady? Neváhejte mě kontaktovat

Pokud si i přesto nevíte rady, jakou žárovku do starožitného svítidla použít, neváhejte mi napsat. Rád vám poradím.

Kontaktujte mě

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | obchodní podmínky | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby