Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

4 tipy pro správný výběr starožitného svítidla

Chcete si pořídit starožitné svítidlo, ale nejste si jistí, jaké konkrétně vybrat? V tomto článku vám prozradím 4 základní tipy, které vám pomohou. 

TIP 1: Řiďte se svým vlastním vkusem

Asi tím nejdůležitějším bodem je váš osobní vkus. Co se líbí mně, nemusí se líbit druhému, a naopak.

Kolem interiérového svítidla budete denně procházet a několikrát jej rozsvěcovat. Lze tedy říct, že jej budete mít prakticky neustále na očích. A nejedná se proto o nějakou věc, kterou byste mohli schovat do šuplíku.

Z tohoto důvodu je opravdu důležité zaměřit se především na váš vlastní vkus a vybrat si svítidlo podle toho, jak se vám osobně líbí.

TIP 2: Rozmyslete si, kam chcete starožitné svítidlo umístit

Při výběru svítidla věnujte čas tomu, abyste si rozmysleli, jaký konkrétní prostor chcete svítidlem osvítit.

Toužíte po dekorativní lampě do obývacího pokoje na komodu, která bude sloužit především jako ozdobný prvek v interiéru?

Nebo si chcete pořídit lampu k nočnímu stolku, u které si budete každý večer číst svou oblíbenou knížku?

V prvním případě budete pravděpodobně vybírat především podle celkového vzhledu. A bude pro vás důležité, aby její design co nejlépe zapadl k okolním dekoracím a dalším prvkům v místnosti.

V druhém případě půjde samozřejmě také o vzhled. Ale zároveň se více zaměříte i na funkčnost a to, zda lampa umožňuje nastavení sklonu a směru světla.

Při výběru lustru je například velmi důležité vědět, jak velký prostor budete nasvěcovat. Díky tomu se lépe rozhodnete, zda potřebujete lustr s jedním či více rameny. Nebo zda není vámi vybraný lustr pro malý pokoj příliš velký.

ČTĚTE TAKÉ článek 4 parametry, podle kterých vybrat žárovku do starožitného svítidla.

TIP 3: Ujasněte si, jakou by mělo mít svítidlo výšku

Tento krok je důležitý zejména při pořizování starožitného lustru. V podstatě se můžete odrazit od dvou variant:

Bude pod lustrem nějaký nábytek?

Například stůl, komoda, sedačka či konferenční stůl. Pokud ano, pohybuje se ideální výška svítidla v rozmezí 60–75 cm. A to za předpokladu, že máte standardní výšku stropů (ve většině domácnosti okolo 260 cm).

Samozřejmě je třeba zohlednit i výšku členů domácnosti. Jiné nároky bude mít dvoumetrový muž a jiné naopak drobná žena s výškou 165 cm.

Budete pod zavěšeným lustrem volně procházet?

V tom případě obecně doporučujeme podchozí výšku pod lustrem 210 cm (v případě výšky stropu 260 cm). V takové situaci volte lustr vysoký 50 cm.

Samozřejmě finální rozhodnutí se odvíjí od výšky členů vaší domácnosti.

TIP: U lustrů v naší nabídce uvádíme výškové rozmezí a jsme schopni libovolné svítidlo výškově upravit tak, aby přesně zapadlo do vašeho interiéru. Pokud si nebudete vědět rady s tím, jakou výšku lustru ve vašem konkrétním případě zvolit, neváhejte mě kontaktovat. Rád vám poradím.

TIP 4: Do jakého stylu ladíte váš interiér?

Posledním záchytným bodem při výběru starožitného nebo retro svítidla je skutečnost, do jakého stylu je celkově koncipován váš interiér.

Zcela jiná svítidla se totiž budou hodit do moderně vybaveného domu nebo bytu, nebo naopak do roubené chaloupky. A odlišný styl si zaslouží honosná secesní vila z přelomu 18. a 19. století.

Ať už se však chystáte vybavit takovou vilu, funkcionalistický interiér nebo retro domácnost, v našem e-shopu si určitě vyberete. Disponujeme totiž opravdu širokou nabídkou svítidel, která pocházejí z nejrůznějších historických období.

TIP: Pokud si nebudete jistí, stáhněte si náš e-book Jak správně určit stáří starožitného svítidla, který vám při výběru rozhodně pomůže. Zároveň v něm najdete nejčastější styly a období, ze kterých naše svítidla pocházejí.

To, jaké starožitné vítidlo do svého interiéru zvolíte, je pochopitelně na vás. Ostatně v minulosti tomu bylo tak, že s dobou se svítidla obměňovala a měnila. A proto se u někoho ve vile z 30. let 20. století nachází svítidla pocházející ze 70. let minulého století.

Stále tápete? Poradím vám

Kritérií pro výběr osvětlení je všeobecně pochopitelně více. Je rozdíl, zda vybíráte osvětlení na chodbu, do ložnice, obývacího pokoje, nebo někam úplně jinam.

Myslete na to, že domov je místem, do kterého se denně vracíme odpočívat a trávit čas s našimi blízkými. Měli bychom si ho tedy zařídit podle našich představ a tak, abychom se v něm my sami cítili co nejlépe.

Chcete poradit? Neváhejte mě kontaktovat. Rád vám doporučím ta nejvhodnější svítidla, která byste v minulosti ve vybraném interiéru našli. Společně vybereme kousek, který do vašeho domova nejlépe zapadne.

Prohlédněte si starožitná svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby