fbpx

Náš showroom a dílna funguje také jako výdejní místo pro vaši objednávku. Svoje svítidlo k renovaci nám můžete dovézt osobně, nebo poslat přes dopravce.

Váš specialista na starožitná svítidla

5 nejčastějších uměleckých stylů u starožitných svítidel

Každé starožitné svítidlo pochází z jiného uměleckého stylu. Připravil jsem pro vás přehled pěti nejčastějších stylů, podle kterých můžete rozpoznat, kdy bylo svítidlo vyrobeno.

Podle uměleckého stylu poznáte přibližné stáří svítidla

Osvětlení prostoru je odjakživa jednou z nejdůležitějších věcí pro člověka. V roce 1813 bylo v Londýně uvedeno do provozu vůbec první veřejné plynové osvětlení na světě. Používání svítiplynu se odtud postupně rozšířilo prakticky do celého světa.

Existuje přitom více způsobů, jak poznat stáří starožitného svítidla. Jedním z nich je posouzení na základě uměleckého stylu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 30 zajímavostí z oblasti světla a osvětlení, o kterých jste nevěděli

Jednotlivé styly se v minulosti prolínaly

Na českém území existují čtyři hlavní umělecké styly a jeden doplňkový, které ovlivnily starožitná svítidla v průběhu 20. století. Je přitom třeba říct, že jednotlivé styly se v minulosti prolínaly a nelze proto říct, že v určitém roce začal a v určitém naopak skončil.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak probíhají renovace starožitných svítidel

Secese

Secese symbolizuje umělecký styl, který se objevuje přibližně mezi lety 1850 a 1900 a pokračuje až do roku 1920. Pro secesní svítidla jsou typické ozdobné prvky ve tvaru květů a ornamentů, které měly znázorňovat splynutí člověka s přírodou. Pracovalo se především s:

  • mosazí,
  • mědí,
  • bronzem
  • a železem.

Stínidla jsou často ve tvaru květů či koule. Bývají přitom čirá, matovaná nebo nejrůzněji barevně zdobená.

Kubismus

Pod pojmem kubismus se skrývá avantgardní umělecké hnutí, které ve své době výrazně ovlivnilo uměleckou tvorbu. Projevuje se především geometrickými tvary – objevují se zde především krychle (latinsky cubus), kvádry a pětihrany. Svítidla z období kubismu se obvykle vyráběla v přírodní podobě bez jakékoliv povrchové úpravy.

Art Deco

Art Deco je dekorativní umělecký styl, který se v Evropě a USA rozšiřoval především mezi lety 1920 a 1930. Pro jednotlivá svítidla je charakteristické provedení ve tvaru půlměsíce. Hlavním materiálem byla z počátku čistá mosaz nebo měď, postupem se tyto kovy začaly povrchově upravovat. Své slovo zde dostal také nikl a chrom.

Funkcionalismus

Funkcionalismus je architektonický sloh, přičemž jeho počátky se objevují již ve 20. letech 20. století. Pro svítidla jsou charakteristické jednoduché funkční tvary. Vyráběla se z chromované mosazi a postupem času ji začalo nahrazovat chromované železo. Svítidla byla většinou doplňována stínidly ve tvaru koulí a skleněnými deskami.

Retro

Označení retro se nedá vyloženě považovat za umělecký směr. Používá se spíše pro výrobky, které vznikly mezi lety 1950 a 1970. Lustry se vyznačují jednoduchými tvary a svítidla se vyráběla především z hliníku a chromovaného železa. Stínidla vznikala v různých barvách a tvarech a setkat se můžete i se stínidlem ve tvaru kornoutu či skleněných desek.

Nejste si jistí? Rád vám poradím

Pokud si nejste jistí, z jakého období vaše svítidlo pochází, kontaktujte mě. Pokud to bude v mých silách, rád vám poradím.

Nebo si prohlédněte naši aktuální nabídku starožitných svítidel a udělejte si radost novým kouskem do vaší domácnosti.

Prohlédněte si starožitná svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | obchodní podmínky | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Dostávejte rady a tipy do e-mailuUpozorníme vás na nové články

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články v blogu a akce v e-shopu po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak chráníme osobní údaje »