fbpx

Náš showroom a dílna funguje také jako výdejní místo pro vaši objednávku. Svoje svítidlo k renovaci nám můžete dovézt osobně, nebo poslat přes dopravce.

Váš specialista na starožitná svítidla

Franta Anýž se zaměřoval i na tvorbu svítidel. Jaký byl jeho život?

Franta Anýž je pro mnohé neznámým jménem. Ale v české kultuře má své významné postavení. Přečtěte si, kdo to byl, jaký byl jeho život a na jaká svítidla se zaměřoval.

Franta Anýž: Kdo to byl?

Franta Anýž byl ve své době významným českým podnikatelem. Zaměřoval se přitom na návrh a výrobu kovových uměleckých předmětů a svítidel. Stál za založením velkého kovozpracujícího závodu v Praze.

Po vyučení se stal modelářem a cizelérem v Komárovských železárnách. Následně studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde se věnoval dekorativnímu modelování a uměleckému zpracování kovů.

Rok po úspěšném dostudování získal od pražského magistrátu stipendium. Poté podnikl studijní cestu po Německu a Paříži. A po návratu se rozhodl zřídit si svůj první malý ateliér ve svém bytě v Žitné ulici. Své síly propojil se spolužákem Prokopem Nováčkem a společně v roce 1900 založili Umělecký ateliér pro průmyslové práce kovové v Táborské ulici.

Na jakých zakázkách spolupracoval?

Záhy po otevření ateliéru začal Anýž spolupracovat také s architekty a měl tolik zakázek, že mu vznikaly problémy s jejich včasným dodáváním. Díky sňatku s Pavlou Schnirchovou získal poměrně velkou finanční částku, která mu posloužila na vybudování ateliéru.

Díky jeho skvělým výtvarným i organizačním schopnostem firma neustále vzkvétala. V roce 1906 ji proto přestěhoval do Senovážné ulice.

Velmi důležitou zakázkou bylo vybavení novostavby pražského Obecního domu, Vinohradského divadla, Národního domu na Smíchově, divadla v Plzni a mnoha dalších. Zajišťoval jejich zdobení kovovými tepanými mřížemi, kováním, lustry a dalšími prvky.

Na jaká svítidla se zaměřoval?

Postupem času se velkou částí Anýžovy produkce stávala svítidla. Jednalo se přitom jak o honosné lustry do význačných interiérů, tak i o obyčejná svítidla do domácností. Již od roku 1911 přitom začal v malých sériích vytvářet i elektrická svítidla do domácností.

Pustil se také do tvorby nového kovozpracujícího závodu. Jeho rozvoj byl však přerušen 1. světovou válkou, jelikož Anýž musel narukovat na ruskou frontu.

Ve 20. letech minulého století začal provozovat vlastní firemní vzorkové prodejny. V nabídce přitom postupně začaly převažovat právě svítidla, která se s rozvojem elektrického osvětlení stávala velmi žádaná.

Svítidla pro domácnost přitom Anýž vytvářel společně s jeho ženou, která navrhovala a šila textilní součásti lamp a lampiček.

Od konce 20. let se stal významnou osobností v Anýžově produkci také jeho syn Jaroslav. Ten se totiž soustředil na moderní, tvarově jednoduchá a účelná svítidla. Výroba se postupně rozšiřovala o mnohá stropní, nástěnná a stolní svítidla.

Jeho továrna částečně fungovala i po jeho smrti

V roce 1932 převedl Anýž svoji firmu na veřejnou obchodní rodinnou společnost a změnil její název na Franta Anýž a spol. Řízení bylo stále více závislé na jeho synech. Anýžovo zdraví se totiž začalo rapidně zhoršovat a o dva roky později zemřel.

Po Anýžově smrti pokračoval chod továrny v částečně omezeném provozu, který byl později přerušen druhou světovou válkou. A v roce 1948 byla firma zcela a bez náhrady znárodněna a začleněna do Závodů umělecké výroby.

Chcete mít svítidlo od Franty Anýže i vy?

Vyberte si svítidla určená k renovaci v našem e-shopu. K dispozici máme i další svítidla, která zatím v eshopu nenajdete. Nevyberete-li si, pošlete mi poptávku a já se vám sám ozvu.


Poptávka svítidla určeného k renovaci

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | obchodní podmínky | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Dostávejte rady a tipy do e-mailuUpozorníme vás na nové články

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články v blogu a akce v e-shopu po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak chráníme osobní údaje »