Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

Historie svícení: jak se pravděpodobně svítilo ve starém Egyptě?

Pojďme se společně ponořit do velmi hluboké historie a vývoje lustrů, lamp a lampiček. Článek jsem pro vás pro zpestření okořenil i trochou pradávné mystiky.

Světlo bylo potřeba od pradávna

Budiž světlo“, řekl Bůh. A bylo světlo. To cituje latinská Bible, kniha Genesis, která popisuje stvoření světa, které začíná právě světlem. Světlo jako takové bylo potřeba od pradávna. A tak podíváme-li se na starožitnosti z hlediska historie, právě o svítidlech můžeme říct, že jsou stará jako lidstvo samo… 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNahlédněte do originálních dobových katalogů svítidel

Kdy vzniklo nejstarší svítidlo

Vzpomeňme si například z hodin dějepisu na první primitivní louče, neboť naši předci v jeskyních také potřebovali světlo. Jedno z nejstarších svítidel, kamenná miska s tukem, do kterého bylo umisťováno nějaké vlákno či dřívko, pochází již z doby před 17 000 lety. A bylo nalezeno v jeskyni La Mouthe ve Francii.

Stejně jako u ostatních věcí a předmětů šel vývoj postupně dopředu. A to nejen technicky od svícení pomocí jednoduchých svíček až po elektrifikovaná svítidla. Na svítidlech se samozřejmě projevil také vývoj jednotlivých uměleckých směrů.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKde a kdy se zrodilo petrolejové svítidlo

Osvětlení prošlo velkým vývojem

Mnoho z nás si jistě myslí, že na vývoji takovéto běžné věci není vlastně nic zvláštního. Ale opak je pravdou. Většina si zřejmě pomyslí, že od vzniku lidstva se zkrátka používaly louče a svíce. A nakonec se téměř v nedávné době přešlo k elektřině. Ale i v tak běžné věci, kterou denně používá každý z nás, nám historie maličko zamíchala s kartami a ukázala, že vývoj nebyl až tak jednoznačný.

Podívejme se do dob zhruba několik tisíc let před naším letopočtem. Tehdy území Mexika obývali staří Mayové, Aztékové a Toltékové. V Horním a Dolním Egyptě stavěli vládci své velkolepé chrámy a v Číně první císař Čchin urputně pracoval na tvorbě jeho mauzolea nám známého jako Terakotová armáda. 

Jak si mohl kdysi svítit egyptský malíř?

Všichni tito (a nejen oni) potřebovali při své práci světlo. V různých encyklopediích, knihách anebo výkladech při osobních prohlídkách vás nejčastěji odbydou slovy, že si prostě svítili loučemi, petrolejkami a svícemi. Ale zamysleme se nad tím trošičku více.

Může si egyptský malíř, který právě zdobí překrásnými malbami kryptu faraonova chrámu, svítit něčím takovým? V kryptě, která je několik metrů pod zemí, vedou k ní příkré schody a není v ní možný žádný jiný přirozený zdroj světla? Teoreticky může, ale prakticky to půjde už trochu hůř.

Zavřete se v podzemním sklepě, kde je minimální přívod kyslíku zvenčí a zapalte si petrolejku, svíčku nebo louči. Po náročné práci vytesávání a malování hieroglyfů na stěnu budete minimálně přiotráveni, neboť vdechování zplodin z těchto svítidel se prostě nevyhnete. A co třeba horské, vysoko položené latinskoamerické jeskyně, kde v důsledku tak řídkého vzduchu svíce sotva hoří?

Jak by řeklo mnoho historiků a archeologů, odpověď je překvapující, i když jednoduchá – všechno už tu totiž bylo! I tyto civilizace již dávno znaly elektrický proud, a tudíž si mohly svítit téměř jako my v dnešní moderní době. Zřejmě jste překvapeni. Rozebrání tohoto tématu o pokroku dávných civilizací by bylo spíše na samostatný článek. Nicméně jako příklad uveďme třeba slavné žárovky z egyptského chrámu Dendera, ležícím cca 80 km severně od Luxoru. V kryptách tohoto chrámu nalezneme na stěnách reliéfy jakýchsi obřích baněk. 

Viz tato fotografie:

Opravdu jsme znali žárovky mnohem dříve, než si myslíme?

Jedna z teorií výzkumů tvrdí, že se může jednat o tehdejší dobové žárovky. Bylo totiž zjištěno, že obsahuje-li baňka dvě kovové části, zalije se pryskyřicí a je z ní odsát vzduch, podtlak způsobí výboj. A ten vypadá jako kroutící se had, přesně jako na obrazcích starých Egypťanů.

I staří kronikáři se zmiňují o pokusech s elektřinou, kdy staří Egypťané měli jakési zázračné lampy, a byli schopni zahalit chrámy do temna, ale vzápětí je božsky rozzářit. Podobné zkušenosti s elektřinou, a tedy i svícením tak, jak ho v podstatě známe dnes, jsou známy po celém světě. Ať už se jedná o archeologické tisíce let staré nálezy, nebo třeba jeskynní malby.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK30 zajímavostí z oblasti světla a osvětlení, o kterých jste nevěděli

Pořiďte si starožitné svítidlo

Udělejte radost sobě nebo svým nejbližším zajímavým doplňkem do domácnosti. Vyberte si z aktuální nabídky starožitných lustrů a lamp.

Prohlédněte si starožitná svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby