Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

Historie žárovek: víte, kdy a jak se začal psát jejich příběh?

Žárovka symbolizuje vynález, nad kterým se v současné době již prakticky nikdo nepozastaví. Stala se součástí našeho každodenního života a bereme ji jako samozřejmost. Ale co vlastně jejímu patentování předcházelo?

Od otevřeného ohně až po elektrické osvětlení

V minulosti se k osvětlení prostoru používal otevřený oheň, který v roce 1859 vystřídaly petrolejové lampy. Zanedlouho však byly nahrazeny plynovým osvětlením, a až poté světlo světa spatřilo elektrické osvětlení, které známe v současné době.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKHistorie svícení: jak se pravděpodobně svítilo ve starém Egyptě?

Vynálezce žárovky? Thomas Alva Edison. Ale…

Jméno Thomas Alva Edison má většina z nás pevně spojené právě se vznikem žárovky. Jedná se však opravdu o úplně prvního člověka, který začal nad žhavením materiálu pomocí průchodu elektrického proudu přemýšlet? Nejedná.

První takové pokusy se totiž datují už do roku 1802, přičemž sám Thomas Alva Edison se narodil až v roce 1847. V roce 1802 se elektrochemickými jevy zabýval Humphry Davy a objevil tzv. elektrický oblouk. Ze dvou tenkých proužků platiny sestrojil zařízení, které pomocí elektrického proudu rozžhavil do běla a na krátký okamžik vytvořil slabý zdroj světla. V tehdejší době se tento nápad neujal, nicméně se jednalo o základní princip fungování budoucí žárovky.

Thomas Alva Edison si za svůj život na účet připsal celkem 2332 patentů. U většiny z nich přitom navázal na vynálezy svých předchůdců, které určitým způsobem zdokonalil a následně si je nechal patentovat. K samotnému výzkumu a experimentování přistupoval trochu jinak, než bylo v tehdejší době zvykem. Nechal si totiž vybudovat dílnu, laboratoř, studovnu a kancelář a do práce zapojil přibližně 60 lidí.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNahlédněte do originálních dobových katalogů svítidel

Při vynálezu žárovky hodně experimentoval

Jakmile se vydal na cestu objevení žárovky, navázal na výzkum zmíněného Davyho a dále Göbela. Snažil se přitom najít takový typ vlákna, který by umožnil zachovat světlo déle než jen pár vteřin. Experimentoval proto s rozžhaveným uhlíkem, který vkládal do skleněné baňky. Z ní se zároveň snažil odstranit veškerý vzduch a vytvořit tak vakuum. Právě v 70. letech 19. století se přitom objevily technologie, díky nimž bylo možné vytvořit dokonalé vakuum a Edison tohoto objevu okamžitě využil ve prospěch budoucí žárovky.

Společně se svým týmem vytvořil klasickou žárovku se závitem, kterou používáme i v dnešní době. V roce 1879 přitom úplně poprvé rozsvítil svou úplně první žárovku, kterou si vzápětí nechal patentovat.

Historie žárovky se pojí i s českým jménem

Pokud mluvíme o historii světelných zdrojů, nemůžeme nezmínit i českého vynálezce Františka Křižíka, který se v roce 1880 zasloužil o zdokonalení takzvané obloukové lampy. Konkrétně vymyslel zlepšení, které zamezilo uhořívání uhlíkových elektrod. Dal dohromady jednoduché elektromagnetické zařízení, které v obloukové lampě udržovalo stálý elektrický proud a díky tomu bylo později možné osvítit rozlehlé prostory, jako například velké tovární haly.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKde a kdy se zrodilo petrolejové svítidlo

První elektrické svítidlo v Česku

Úplně první elektrické světlo se na našem území objevilo v roce 1880, kdy jej začal používat jeden z nejmodernějších podniků tehdejší doby. Konkrétně se jednalo o Robertův cukrovar v Židlochovicích. O rok později k němu přistoupila Daňkova strojírna v Praze. Významné je také zapojení elektrického osvětlení do Mahenova divadla v Brně, které se tímto krokem stalo prvním divadlem s vlastním elektrickým osvětlením na evropské pevnině.

Pořiďte si zajímavé starožitné svítidlo

Chcete do svého domova přenést trochu historie? Vyberte si z mé nabídky starožitných svítidel kousek, který se stane ozdobou vašeho interiéru.

Prohlédněte si starožitná svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby