Máme novou dílnu a showroom » zjistěte více

Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

Jak jsem renovoval křišťálové lustry pro Kostel nejsvětější trojice ve Fulneku

Moje práce je pestrá a zajímavá. V nedávné době jsem například měl tu čest renovovat křišťálové lustry pro Kostel nejsvětější trojice ve Fulneku. Jak jsem si s tím poradil a co mě překvapilo? To a mnoho dalšího najdete v tomto článku.

Kostel nejsvětější trojice ve Fulneku

Křišťálové lustry tvoří v tomto kostele poměrně výrazný prvek. Základní kámen tohoto kostela byl přitom položen již v roce 1750 a lze jej v současné době spatřit pod kazatelnou. Stavba kostela byla dokončena v roce 1760, kdy zároveň započala rozsáhlá výmalba.

Kostel jako takový je jednolodní. Na západní straně je přitom propojený s gotickou křížovou chodbou. Hlavní oltář míří k severu, u východní stěny je vystavěna oválná kaple sv. Josefa. Kostel je vyzdoben v barokním stylu a na stěnách se nachází jedinečné malby s bohatou symbolikou.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak jsem renovoval kubistickou stropnici z roku 1920

Renovace malého lustru

V jakém stavu se ke mně dostal

Malý lustr byl před renovací poměrně znečištěný. Chybělo na něm několik křišťálových ověsů a několik z nich bylo spravováno nejrůznějšími drátky a materiálem. Dvě skleněné misky, které dříve sloužily na odkapávání vosku, byly rozlomené, přičemž někdo se je v minulosti snažil neodborně upravit drátky a neznámým lepidlem. V horní části lustru se nacházela mosazná miska, ve které byla velká díra.

Jak jsem postupoval při jeho renovaci

Nejprve jsem demontoval původní svíčkové objímky. Poté jsem postupně odstrojil křišťálové řetězy, ověsy a další skleněné a křišťálové prvky. Z kostry lustru jsem odstranil starou elektroinstalaci, a poté jsem se pustil do analýzy samotného držáku. Zjistil jsem, že na většině míst se nachází koroze. Držák jsem proto musel očistit a připravit na nový nátěr.

Poté jsem se věnoval opravě zmíněné mosazné misky, která se nachází pod horní korunou listu. K opravě jsem využil speciální brusný tmel a společně s ostatními kovovými prvky jsem ji nabarvil do odstínu kostry lustru. Následně přišla na řadu oprava prasklých skleněných podmisek, které sloužily pro zachytávání vosku. Nejprve jsem je umyl a odmastil, a poté je slepil pomocí speciálního lepidla pod UV světlem.

Dále jsem vyměnil drátky, které držely jednotlivé ověsy u sebe. Zároveň jsem vyměnil nevhodné drátky a vše připravil ke zkompletování lustru. Závěrem jsem lustr přeleštil jemnými utěrkami z mikrovlákna.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak probíhají renovace starožitných svítidel

Renovace velkého lustru

V jakém stavu se ke mně dostal

Velký lustr jsem přebral prakticky celý rozložený a odstrojený. Toto svítidlo bylo ve značně lepší kondici než malý lustr. Chybělo na něm pouze pár skleněných ověsů.

Jak jsem postupoval při jeho renovaci

Lustr jsem nejprve kompletně rozebral. Poté jsem se pustil do ošetření jednotlivých kovových dílů – očistil jsem je a také odmastil. Mosazné prvky však vyžadovaly i další ošetření, jelikož mosaz na mnoha místech oxidovala.

Všechny tyto díly bylo nutné vyleštit. Následně jsem je odmastil a zalakoval silnou vrstvou tvrzeného laku. Všechny skleněné a křišťálové části jsem důkladně očistil pomocí mýdlové vody a vyleštil jsem je. Poté jsem se mohl pustit do kompletace lustru a zavedení nové elektroinstalace.

Renovace nosných elektrolan

V jakém stavu se ke mně dostaly

Původní elektro kabely již nevyhovovaly, a proto bylo nutné všechny tyto části vyměnit. Zachránily se jen původní ozdobné střapce a dřevěné koule potažené sádrou.

Jak jsem postupoval při jejich renovaci

Nejdříve jsem od každého lana musel udělat nákres a přeměřit přesné rozměry. Následně jsem provedl výměnu elektrokabelů a nosného lana. Poté jsem veškerá lana zkompletoval.

Zrenovuji i vaše svítidlo

Máte svítidlo, které má ta nejlepší léta za sebou? Rád se na něj podívám a zrenovuji jej, abyste jej mohli opět použít ve své domácnosti.

Zjistěte o renovaci více

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | obchodní podmínky | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby