Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

Jak jsem renovoval kubistickou stropnici z roku 1920

V nedávné době jsem realizoval renovaci kubistické stropnice, která pochází přibližně z roku 1920. V tomto článku vám prozradím, jak přesně jsem přitom postupoval a co mě při renovaci překvapilo.

Podrobná analýza

Stropnice byla objevena ve velmi zuboženém stavu. Jak je vidět na první fotografii, zub času se na ní podepsal opravdu značně. Přes pokroucené, pomačkané plechy v horní části, až po popraskané spoje a rozsáhlou oxidaci po celém povrchu.

Na stropnici chybělo několik komponentů, jako například původní skleněná stínidla, vitrážové skleněné desky a především pak samotná bodová světla, která byla po celém lemu stropnice. Výjimkou nebyl ani držák se systémem pro uchycení a nasvícení celé stropnice z vnitřní části.

Na následující fotografii je možné na lemu stropnice vidět jednu bodovou stropnici, která se částečně dochovala. Podle ní se následně vyrobily nové kopie.

Návrh a postup renovace

Po kompletní analýze všech poškození proběhl návrh samotné renovace, který byl následující.

Stropnice se musela kompletně odmastit, zbavit vzniklé oxidace a dalších nečistot. Následně bylo zapotřebí odstranit lem, který drží středové stínidlo v horní části. Z důvodu četných poškození jej nebylo možné zachránit. Broušení a leštění se tedy stalo nevyhnutelnou součástí renovace. 

V dalším kroku následovalo osazení stropnice bodovými držáky po okraji.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 30 zajímavostí z oblasti světla a osvětlení, o kterých jste nevěděli

(Na této fotografii již můžeme vidět stav stropnice ve výše zmíněné fázi renovace).

Dalším krokem bylo osazení lemem pro uchycení stínidla a následné zinkování.

Všechny vnitřní spoje vyžadovaly nové zaletování, aby se stropnice celkově zpevnila. Při letování bylo použito přesných starých postupů a nástrojů (letovací lampy). Průběh celé akce je možné vidět na dalším obrázku.

Na této fotografii je stropnice již na zkoušku osazena stínidly a připravena na leštění.

Navrhnutí celého systému pro uchycení

Další neopomíjenou součástí je navrhnutí celého systému pro uchycení, včetně elektroinstalace. Původní držák se nedochoval, a tak bylo nutné nakreslit 3D model stropnice, aby se mohl zpracovat návrh samotného držáku.

Držák jako takový má základnu ve tvaru osmiúhelníku, ze kterého postupně vycházejí na sebe navazující patra (vitráže). Je ukončen křížem a třemi objímkami z něj vycházejících.  Tyto objímky osvětlují centrální (největší) stínidlo. Celý systém nasvícení stropnice včetně okrajových bodových svítidel je na 27 žárovek. 

(Na následující fotografii je vidět finální návrh držáku ve 3D).

Po tomto kroku následovalo zkreslení přesných výrobních výkresů, na základě kterých, byly jednotlivé díly vyrobeny. Výrobní výkres jednoho z dílů je možné vidět na přiloženém obrázku níže.

Po samotné výrobě jednotlivých dílů přišlo na řadu upravování a dolaďování surových dílů do finální podoby (jako například vrtání závitů, otvorů pro uchycení dalších komponentů apod.). Po těchto krocích následovalo pozinkování celého držáku, který poté vypadal následovně:

Rozvod elektroinstalace

V dalším kroku se přistoupilo k natažení nové elektroinstalace. Na následujících několika fotografiích je možné vidět zachycený průběh při instalaci elektroinstalace.

Na tomto snímku je již vidět držák ve finální podobě.

Po dokončení držáku bylo provedeno odzkoušení a celý držák byl poprvé rozsvícen tak jako to zachycuje další fotografie:

 

ČTĚ

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Slovníček odborných názvů: co jednotlivá označení u starožitných svítidel znamenají?

Leštění

Poté přišlo na řadu leštění povrchu samotného těla stropnice. Následující fotografie zobrazuje stropnici ve fázi leštění.

Na další fotografii je již tělo stropnice po kompletním vyleštění.

Kompletace

Dále přišlo na řadu kompletní zinkování vnitřní strany stropnice. Tento krok byl podniknut hlavně z toho důvodu, aby po čase opět nevznikla uvnitř stropnice na povrchu oxidace a tělo lustru bylo tak z vnitřní strany chráněno.

Dále bylo zapotřebí rozvést elektroinstalaci do těla stropnice a do bodových svítidel, které vedou po obvodu těla svítidla. Další fotografie zobrazuje tento krok.

Po rozvedení elektroinstalace do těla stropnice bylo tělo osazeno na samotný držák svítidla a celý elektronický okruh byl rozsvícen. Výsledek je vidět na následující fotografii.

Následovalo spojení těla stropnice s horním krycím dílem a osazení skleněnými stínidly a vitrážovými deskami. Po těchto krocích se ještě stropnice finálně ručně přeleštila, za pomocí cídidel aby zmizely všechny stopy otisků od manipulace po kompletování. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak poznat materiál, ze kterého je vyrobeno starožitné svítidlo?

Finální podoba

Na obrázku je finalní podoba stropnice.

Tato fotografie zachycuje stropnici již po samotné finální instalaci v interiéru.

Několik faktů a poznatků závěrem

Závěrem tohoto článku bych rád dodal několik faktů a poznatků ze samotné renovace:

  • Lustr pochází cca z roku 1920 a v době jeho vzniku s přihlédnutím na tehdejší technologie a postupy musela výroba a návrh lustru umělci, který ho vyráběl, zabrat více než 2 roky života postupné práce.
  • Z výše uvedeného bodu plyne i to, že bylo vyrobeno opravdu malé množství těchto lustrů. Osobně odhaduji, že se jedná maximálně o 5 kusů. A je také možné, že byl vyrobený jako jediný na světě. Ovšem to jsou jen domněnky a bez stroje času se bohužel více nedozvíme.
  • Samotná renovace zabrala více než 8 měsíců postupné práce, která se projevila do cca 400 odpracovaných hodin (tedy od fáze z první po poslední fotografii z této zprávy).
  • Na renovaci, konzultacích a návrzích ohledně tohoto svítidla spolupracovalo více než 10 lidí.
  • Se 100% jistotou můžeme říct, že toto svítidlo (konkrétně v tomto porenovačním stavu) je jediné na světě.
  • Při odmašťování povrchu bylo na nálev použito přes 500 litrů přírodní odmašťovací tekutiny.
  • Na vyleštění stropnice bylo zapotřebí cca 3 kg leštících past a více než 20 leštících kotoučů různých druhů.

Máte zájem o renovaci svítidla?

Rád provedu renovaci i vašeho starožitného svítidla. Obraťte se na mě a domluvíme se na všech podrobnostech. Renovaci provádím po celé České republice.

Zjistěte o renovaci více

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby