Váš specialista na starožitná svítidla

Jak probíhají renovace starožitných svítidel

Víte, jak probíhají nebo by měly probíhat renovace starožitných lustrů a lamp? Jaké kroky je potřeba podniknout? V tomto článku vám umožním nahlédnout pod pokličku mé práce.

Renovaci by se vždy měl věnovat odborník

Každé svítidlo vyžaduje specifický postup renovace a pokud bych tu měl popisovat všechny možné varianty  a možnosti renovací, pravděpodobně bych se upsal. Tento článek jsem proto pojal spíše obecně. Věřím však, že i tak vám pomůže lépe si představit, jak taková práce na starožitných svítidlech vlastně probíhá. 

Předem důrazně upozorňuji, že tento článek neslouží jako návod. A doporučuji, abyste renovace a opravy svítidel vždy přenechali specializovaným a odborným firmám. Při amatérské opravě totiž člověk může nadělat více škody než užitku a historicky cenný kousek tak nenávratně poškodit. 

Níže vám popíšu, jak při renovaci starožitných svítidel postupuji já osobně.

1. Analýza materiálů

Před samotnou renovací starožitného svítidla je nejdůležitější provést analýzu materiálů, ze kterých je svítidlo vyrobeno a na základě toho zvolit vhodný postup renovace.

Odlišně se totiž bude renovovat kovový rezavý lustr, a jinak zase řezbářsky vyrobený lustr ze dřeva. Zároveň je potřeba provést analýzu poškození a navrhnout plán i postup oprav.

Já osobně už to mám v oku. Většinou mi proto stačí se jen podívat a v 90 % případů podle fotografie určím materiál, z něhož je starožitné svítidlo vyrobeno.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak poznat materiál, ze kterého je vyrobeno starožitné svítidlo?

2. Analýza poškození

Předpokládejme, že všechny materiály použité na starožitném lustru nebo lampě máme určeny. Nyní nás čeká analýza poškození.

Svítidlo je potřeba v tomto kroku opravdu detailně prohlédnout a zjistit, jaké konkrétní díly jsou poškozeny. Díky tomu budeme moct lépe navrhnout vhodný způsob jejich oprav. 

3. Fotografie a videa

Pokud jsme udělali vše výše uvedené, je ještě velmi důležité pořídit si několik fotografií a případně i videí, které budou zachycovat svítidlo ze všech možných úhlů. Tyto materiály nám poslouží především k komu, abychom svítidlo opět mohli správně sestavit. A zároveň budeme mít pěkné materiály, které budou porovnávat stav před a po renovaci.

4. Demontáž svítidla

Nyní se můžeme pustit do demontáže (rozebrání svítidla). Pokud chceme provést opravdu důkladnou a detailní renovaci, musíme svítidlo rozebrat do posledního šroubku. Přitom je velmi důležité vše dělat šetrně a opatrně, abychom žádnou ze součástek nepoškodili.

TIP: Pokud budete povolovat nějaký závit, doporučuji si kleště (případně povolovací klíč) obalit do elektropásky, aby vám při sklouznutí na součástku na svítidle nic nepoškodil a nepoškrábal.

Při rozebírání svítidla je potřeba dát si velký pozor na to, až budeme z lustru vytahovat starou elektroinstalaci. Ta je totiž mnohdy zcela zteřelá a rozpadá se v ruce. Pomůže, když se do ramene lampy nebo lustru napustí trochu oleje. Díky tomu půjde kabel snáze vytáhnout.

Existují však i případy, kdy ani tento postup nepomáhá. Tehdy je potřeba s citem starý kabel vysunovat sem a tam do různých směrů s různě velkým tlakem. Pokud ani to nepomáhá, lze ještě kabel vydrátkovat pomocí drátu.

Pravděpodobně to nejhorší, co se může stát, je to, že se kabel v rameni zalomí (zatrhne). A vy ho už ani jednou z těchto metod nedostanete ven. Existují sice i další způsoby, jak si s tímto poradit, ale to už by bylo na delší popisování. Proto doporučuji držet se v prvé řadě výše uvedených doporučení.

5. Analýza poškození součástek a dílů

V tuto chvíli máme svítidlo úspěšně rozebrané do poslední součástky. Na řadu přichází druhá analýza poškození součástek a dílů. Zároveň je potřeba si prohlédnout a zkontrolovat všechny spoje a závity. A pokud to vyžadují, tak je pomocí závitníků zrenovovat.

6. Výměna jednotlivých dílů

V dalším kroku je potřeba si připravit náhradní díly a vyměnit je za ty, které již byly poškozené nebo neopravitelné. Ty, které opravu vyžadují, tak opravíme. Většinou se jedná o jednoduché letování a broušení. Jakmile máme všechny tyto součásti připraveny, můžeme se pustit do renovace samotného povrchu. 

Každý z povrchů vyžaduje specifický způsob čištění a renovace. Jinak se bude čistit původní chromování, niklování, poměděný povrch a zcela odlišně mosaz. A samostatnou kapitolu symbolizuje i povrch, který chcete pouze zakonzervovat (zachovat u něj starožitnou patinu a vzhled).

TIP: Pokud vás zajímá, jak se renovuje mosazný povrch, podívejte se na naše video.

7. Ošetření dílů

Zapomenout nesmíme ani na ošetření dílů a součástí z vnitřních stran. Ty sice nejsou na oko vidět, ale pokud chceme provést opravdu detailní opravu a renovaci, tomuto kroku se nevyhneme. Díly je většinou potřeba dokonale vybrousit, odmastit a následně nazinkovat, aby na jejich povrchu nedocházelo k oxidaci a korozi.

8. Zpětné zkompletování

Jakmile jsou všechny součástky opraveny, vyčištěny a vyleštěny, můžeme se pustit do zpětného zkompletování. 

Zde si opět musíme dávat velký pozor u elektroinstalace, a to hlavně na to, aby se při protahování kabelu do svítidla samotný kabel nepoškodil a svítidlo se neprořezalo. V takovém případě by totiž mohlo probíjet a bylo by poté nebezpečné jej používat. 

Na elektroinstalaci se nevyplatí šetřit, já osobně proto používám jen ty nekvalitnější elektromateriály. Při montáži si stejně jako při rozebírání musíte dávat velký pozor na to, abyste nepoškodili a nepoškrábali díly, se kterými jste si dali takovou práci s vyleštěním. Po zkompletování svítidla nastává fáze finálního přeleštění a očištění od ohmatů a drobných nečistot, které vznikly při skládání svítidla. 

9. Testování

Následuje proměření, diagnostika a testování svítidla tak, aby odpovídalo požadovaným normám. 

Nyní už zbývá jen svítidlo osadit vhodnými žárovkami, nainstalovat jej do interiéru a nechat se unášet jeho krásou.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 4 parametry, podle kterých vybrat žárovku do starožitného svítidla

Renovaci nechte vždy na odborníkovi

Závěrem ještě jednou upozorňuji na to, že renovaci a opravu by měl provádět odborník. K renovaci starožitných svítidel je potřeba velké množství nářadí, různých přípravků, součástek a dalších věcí, které se pro renovaci jednoho svítidla rozhodně nevyplatí kupovat.

Renovace odbornou firmou vás tak vyjde mnohem levněji něž koupě všech přípravků a shánění náhradních dílů.

Pro zpracování orientační cenové nabídky nám stačí pár fotografií. Pokud nám je pošlete, obdržíte od nás zcela zdarma nezávaznou cenovou nabídku, ve které vám navrhneme a doporučíme nejlepší způsob renovace vašeho starožitného svítidla. A to ať už se jedná o petrolejovou lampu, kterou máte na chalupě, nebo rozsáhlý křišťálový lustr, který se nachází na nějakém historicky významném místě.

Mám zájem o renovaci svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | obchodní podmínky | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Dostávejte rady a tipy do e-mailuUpozorníme vás na nové články

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články v blogu a akce v e-shopu po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak chráníme osobní údaje »