Náš showroom a dílna funguje také jako výdejní místo pro vaši objednávku. Svoje svítidlo k renovaci nám můžete dovézt osobně, nebo poslat přes dopravce.
Petrolejové lampy a lustry zná pravděpodobně každý z nás. Víte však, na jakém přesném principu fungují? A kdy a kde se toto osvětlení zrodilo? Na tyto a další otázky vám odpoví následující článek.
Co je petrolejové svítidlo
Jako petrolejové svítidlo, nebo zkráceně petrolejka, se označuje jednoduchý zdroj světla fungující na principu hoření petroleje. V palivu se nachází chemická energie, která se hořením uvolňuje a přeměňuje na tepelnou a světelnou energii. Takový plamen obsahuje velké množství uhlíkových částic, které jsou zdrojem světla.
Petrolejovou lampu dále doplňuje vysoký skleněný cylindr, který vytváří pomyslný komín. Za vynálezce petrolejové lampy je považován polský chemik Ignacy Łukasiewicz.
Petrolejové svítidlo jako takové však postupem času prošlo určitým vývojem. Jistý Beale totiž například v roce 1837 zkonstruoval petrolejovou lampu bez knotu, ale s dmychadlem. Právě to přivádělo k petroleji dostatečné množství vzduchu, aby mohl dobře a spolehlivě hořet.
Američan Benjamin Silliman poté petrolej k plamenu přiváděl sacím účinkem bavlněného knotu. Až později se začal používat již zmíněný skleněný cylindr, který dodával k plamenu čerstvý vzduch zespodu.
Tradiční petrolejové svítidlo se skládá hned z několika částí. Jedná se o:
nádrž na petrolej,
knot,
skleněný cylindr,
a další ochranné nebo okrasné části.
Kde je možné petrolejové svítidlo použít
Petrolejové svítidlo je poměrně choulostivé na průvan. Z tohoto důvodu je vhodné jej použít spíše v místnosti, protože ve větru může jeho plamen kolísat a zhášet. Při každém zapálení je nutné sejmout skleněný cylindr a po zapálení ho opět nasadit.
Doporučovalo se sice používat je v interiéru, ale vzhledem k vypouštěným zplodinám a výparům je spíše doporučuji používat pouze k dekoraci.
Případně je možné je elektrifikovat, s čímž si při renovaci hravě poradím. Na svítidle tak zůstává vše designově zachované, ale funkce svítidla bude příjemnější a bezpečnější.
Dříve než světlo světa spatřily první petrolejová svítidla, využívaly se olejové lampy. Takové lampy se skládaly z nádobky s olejem a knotu a znaly je všechny starověké civilizace.
Po mnoho let se také k osvětlení prostor využívaly klasické svíce, které sloužily také k nejrůznějším náboženským účelům.
Petrolejová svítidla se uplatňovala v dolech
Petrolejová svítidla lze právem považovat za bezprostředního předchůdce elektrického svítidla. Mnoho z nás je v dnešní době zná ještě ze svých chat, chalup, zahrádkářských kolonií nebo třeba hřbitovů.
První použití petroleje ke svícení se odhaduje na rok 1819, kdy se používal k osvětlování dolů v tehdejší rakouské Haliči. K rozšíření tohoto typu osvětlení došlo především v 19. a první polovině 20. století.
V některých případech se přitom používá dodnes. Typicky se jedná o místa bez veřejné elektrorozvodné sítě, jako jsou například letní tábory.
Moderní petrolejová svítidla přitom dosahují výkonu až 400 W a spotřebovávají jeden litr petroleje při přibližně 8 hodinách provozu.
K dispozici mám vlastní sbírku petrolejových lamp a kteroukoli z nich pro vás renovuji na míru.
Poptávka svítidla určeného k renovaci
Upozornění na nové články do e-mailu?
Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Dostávejte rady a tipy do e-mailuUpozorníme vás na nové články
Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články v blogu a akce v e-shopu po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.