fbpx

Náš showroom a dílna funguje také jako výdejní místo pro vaši objednávku. Svoje svítidlo k renovaci nám můžete dovézt osobně, nebo poslat přes dopravce.

Váš specialista na starožitná svítidla

Nahlédněte do originálních dobových katalogů svítidel

Pojďme se společně vydat na cestu zpátky časem. Podívejte se na to, jak vypadaly před více než sto lety katalogy firem, které nabízely osvětlovací tělesa.

Co je pro tyto katalogy charakteristické

V katalozích si můžete povšimnout především:

  • Neuvěřitelné propracovanosti nákresů svítidel
  • Rozsáhlých ceníků
  • Mnoha variant provedení 
  • Katalogových svítidel
  • Výroby a úpravy přímo na míru vašim představám

To vše a mnohem více nabízí pohled do těchto katalogů. Osobně mi nejzajímavější přijdou katalog firmy R. DITRMAR WIEN z roku 1897 a katalog firmy EMPO cca z roku 1930.

Katalog Gebrüder Ditmar

Jako první nahlédneme do katalogu, který byl vydán roku 1897. Prezentuje především petrolejová a olejová svítidla firmy „Gebrüder Ditmar“. Tu založil Karl Rudolf Ditmar společně se svým bratrem Friedrichem v roce 1841 jako první továrnu na lampy v Rakousku.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKde a kdy se zrodilo petrolejové svítidlo

Titulní strana originálního katalogu R. DITMAR z roku 1897

Varianty stínidel na petrolejové lampy a lustry

Ukázka a vysvětlení obsluhy hořáku petrolejových svítidel

Tehdejší „vlajková loď“, nejluxusnější dostupné katalogové provedení petrolejového lustru

Nabídka „jednodušších“ petrolejových stahovacích lustrů

Katalog EMPO

Další na řadu přichází katalog společnosti EMPO, u které bych se s vámi rád podělil o tento výtažek z ceníku. Ten vznikl přibližně  v letech 1920-1930. Jedná se o zcela originální text, který jsme nijak neupravovali, abyste si mohli pročíst, jak tenkrát firma prezentovala a popisovala svoje služby.

Výtažek z ceníku v katalogu EMPO

Dovoluji si Vám předložiti obrázkový ceník nových druhů mých svítidel. Vydáním tohoto ceníku pozbývají platnosti veškeré dřívější ceníky.

SKLO Používám hlavně tří druhů skel a to: 

  • ,,S“ ,,Spinolit“ je sklo nadmíru ozdobné a působivé a jest většině mých odběratelů velmi dobře známé. Na základní jemné barvě (bílé, žluté, růžové, zelené a modré) jsou předena bílá skleněná vlákna. 
  • ,,K“,,Kristallon“, zvané též „ledové sklo“, vedu v nových krásných vzorech a v barvách bílé, růžové, žluté a zelené.
  • ,,H“ “ Hladké sklo je třívrstvové, přejímané normální osvětlovací sklo a dodávám je v barvách bílé, růžové, žluté, zelené a modré. Skleněné desky v provedení matovaném, ledovém neb žilkovaném Vitraflor“.

ROZMĚRY jsou u většiny svítidel uvedeny v centimetrech při seznamu cen. Při lustrech s vyšším středem jsou tyče asi 65 cm dlouhé, u svítidel plošších pak asi 80 cm. Na požádání dodám tyče delší s příslušným příplatkem. Celková délka lustrů činí asi 1 m. Rozměry i délka jsou nezávazné. 

OBAL účtuji v ceně vlastních výloh a nebéřu jej zpět. 

DODÁVKY dějí se na nebezpečí příjemce. Za poškození nebo ztrátu, vzniklou během dopravy, neručím. 

CENY se rozumějí mimo 3% daně z obratu a mimo obal z mého skladu v Praze a jsou nezávazné. Žárovky nejsou započítány. Při změně hospodářské situace si vyhrazuji změnu podmínek dodacích, t. i. věcně i finančně.

SPLATNOST ÚČTŮ: Neznámým firmám dodávám, není-li nic jiného ujednáno, proti dobírce se 3% skonta, jinak do 30 dnů se 3% skonta, nebo do 60 dnů netto. 

OBJEDNAVKY: Při objednávkách jest nutno jasně označiti číslo i značku jednotlivého tělesa, jak jest v seznamu uvedeno, dále barvu a druh skla, u stahovaček, závěsů a stropních těles rozměry skla. PROVEDENI: Všechna osvětlovací tělesa kovová jsou z chromované mosaze, případně zlaceného bronzu. Těleso může býti do dáno též niklované, oxydované, mat-nikl nebo mat-chrom, dále v lesklém nebo matovém zlatě. Chrom a zlato jsou za ceny stejné, mat-chrom je o 5% dražší, nikl a oxyd o 3% levnější. U svítidel kombinovaných s dřevem, jedná se o kavkazský ořech. 

REKLAMACE: Odůvodněné námitky uznávám pouze do 8 dnů po obdržení zboží. Veškerá svítidla jsou dodávána s objímkami a protažená, lampičky na noční stolky, kancelářské lampy a stojanové lampy jsou protaženy až k noze, tedy bez šňůry a zástrčky. Všechna ramínka možno též dodati s vypínačem za příplatek K 6.-. 

Nabídka stolních a podlahových lamp společnosti EMPO originál obrázky z katalogu cca z roku 1930

Nabídka lustrů společnosti EMPO originál obrázky z katalogu cca z roku 1930

Cenová nabídka společnosti MORELI A SPOL.

Jako takový malý bonus bych vám ještě rád ukázal, jak vypadala taková cenová nabídka na dodání lustru v několika variantách od společnosti MORELI A SPOL. Ta se zabývala výrobou osvětlovacích těles ve slohovém a moderním provedení. Cenová nabídka pochází z roku 1935.

Originální nabídkový list na dodání lustrů od společnosti Morel a spol. z roku 1935

Varianty provedení odkazující se na předchozí obrázek nabídkového listu

Cenová nabídka od společnosti Franta Anýž a spol.

A zcela nakonec ještě jedna cenová nabídka od společnosti FRANTA ANÝŽ a SPOL. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKFranta Anýž se zaměřoval i na tvorbu svítidel. Jaký byl jeho život?

Cenová nabídka a kompletní řešení na dodání lustru od firmy Franta Anýž a spol. Originální dokument z roku 1935

Pořiďte si starožitné svítidlo

Doplňte zajímavým starožitným svítidlem svoji domácnost. Prohlédněte si, jaké kousky máme aktuálně k dispozici.

Zobrazit svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | obchodní podmínky | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Dostávejte rady a tipy do e-mailuUpozorníme vás na nové články

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články v blogu a akce v e-shopu po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak chráníme osobní údaje »