Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

První republika aneb jak se žilo v tomto zlatém období našeho státu

Období první republiky je u nás právem spojováno se všeobecným rozmachem. Tehdejší Československo totiž bylo považováno za progresivní a demokratický stát, který byl mezinárodně velmi uznávaný. Jak se v té době žilo a co se u nás vyrábělo? Na to se podrobněji zaměříme v dnešním článku.

O jakém období je řeč?

Jako období první republiky se označuje období 20 let po založení Československa. Konkrétně se tedy jedná o období mezi lety 1918 až 1938. V tehdejší době byl u nás přitom viditelný velký rozkvět týkající se oblasti umění, kultury a architektury, ale i průmyslu a obchodu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKČeská architektura: významné stavby, které by vám neměly uniknout

Prudký rozvoj průmyslu

V období první republiky bylo Československo hospodářsky velmi úspěšné, jelikož převzalo přibližně 70 až 80 % celého průmyslu Rakouska-Uherska. V Československu se tak například vyráběl porcelán a sklo a nacházela se zde spousta lihovarů, pivovarů, cukrovarů a zbrojařských firem. Neméně významná byla rovněž výroba lokomotiv, automobilů a strojů.

Československý průmysl tedy významně navázal na průmyslovou tradici z období Rakouska-Uherska. Mezi ty nejvýznamnější podniky se právem řadily například Škodovy závody v Plzni, Českomoravská-Kolden-Daněk (pozdější ČKD), Laurin & Klement a Ringhofferovy závody (pozdější Tatra).

Zmínit musíme i Tomáše Baťu, který byl jednou z nejvýznamnějších postav tehdejšího hospodářství. Díky němu získala práci velká spousta dělníků. Tehdejší textilní, obuvnické a sklářské závody přitom byly považovány za nejmodernější na světě. Co se týče objemu průmyslové produkce, bylo Československo celosvětově na úctyhodném desátém místě.

O vyspělosti naší země přitom hovořil i fakt, že v roce 1928 bylo v Československu pouze 38 000 nezaměstnaných osob (přibližně 1 % práceschopného obyvatelstva).

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKHistorie žárovek: víte, kdy a jak se začal psát jejich příběh?

Vznikla řada pozoruhodných staveb

Existuje hned několik staveb, které jsou v současné době oblíbeným cílem turistů, a přitom vznikly právě v období první republiky. Pojďme se blíže podívat na několik architektonických skvostů, které najdete v Praze.

Proměna Pražského hradu

Pražský hrad sice vznikl už v 9. století, ale v období první republiky byl proměněn z původně monarchistického sídla v sídlo demokratických prezidentů. O tento počin se přitom zasloužil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Na jeho počest přitom naproti oknům prezidentské kanceláře stojí i jeho socha.

V období první republiky tedy došlo k postupné modernizaci Pražského hradu a zásadní proměnou prošla i podoba hradního areálu, aniž by byla jakkoliv zasažena cenná stavba. Položila se zde například nová dlažba, přibyly stožáry na vlajky nebo třeba žulový obelisk.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKVila Tugendhat: co je typické pro její architekturu?

Palác Lucerna

Tato ikonická stavba byla dostavěna v roce 1921. Spojuje v sobě přitom prvky pozdní secese a rané moderny. Zároveň se jedná o první pražskou stavbu, v níž byla použita železobetonová konstrukce. Prostory dříve sloužily částečně jako kanceláře a ateliéry, nacházelo se zde však i kino, společenské sály a restaurace. V tehdejší době byla Lucerna pomyslným společenským srdcem Prahy a vystupovali zde přední čeští i zahraniční umělci.

Lucerna je však populární i v současnosti. Je totiž zpřístupněna její střecha, která v letním období slouží jako oblíbené společenské a kulturní centrum. Navíc je ze střechy úchvatný výhled na celé město.

Pražská ZOO

Zoologická zahrada v Praze byla založena v období první republiky, i když nápad na její otevření vznikl již na konci 19. století. Otevření se tedy dočkala v roce 1931. V současné době se jedná o druhý nejčastěji navštěvovaný turistický cíl u nás.

Barrandovské ateliéry

Barrandovské filmové ateliéry ve své době patřily k celosvětové špičce a právem se daly přirovnat k americkému Hollywoodu. Z významných filmů se zde natáčely například filmy Mission:Impossible, Casino Royale, Letopisy Narnie a další. V současné době lze díky výstavnímu prostoru nahlédnout do zákulisí vybraných filmových projektů.

Vznikala i zajímavá svítidla

Období první republiky se pochopitelně podepsalo i na vzniku zajímavých starožitných svítidel. Z tohoto období přitom pochází zejména svítidla ve stylu art deco, kubismu a funkcionalismu.

Prohlédněte si starožitná svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby