Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

Sklářství: jakou má historii a jak se vlastně sklo vyrábí?

Když se řeknou starožitné lampy a lustry, mnoho lidí si vybaví i sklo. Právě tento materiál se totiž u těchto svítidel často používá. Víte, jakou historii má vlastně sklářství v Čechách? A jak se při výrobě skla postupuje?

Jedno z nejstarších řemesel

Sklářství je právem považováno za jedno z nejstarších řemesel vůbec. Sklo jako takové totiž bylo objeveno už kolem roku 3 000 před naším letopočtem.

Sklářství pochází z Blízkého východu nebo Egypta

Za pomyslnou kolébku sklářství je považován Blízký východ nebo Egypt. Právě zde totiž archeologové našli nejstarší drobné skleněné výrobky, jako zejména korále, šperky a knoflíky. V některých případech se sklo používalo k povrchovému zdobení keramických předmětů.

Za císařské doby v Římě se podařilo vyrobit čiré sklo, které v té době znamenalo obrovský pokrok. Středověcí skláři poté přistupovali zejména k výrobě plochého skla, kterým se zasklívala okna nejrůznějších chrámů, paláců a bohatých domů.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Historie svícení: jak se pravděpodobně svítilo ve starém Egyptě?

Sklářství v Čechách se rozvíjelo od 13. století

Počátky českého sklářství se datují zhruba do 13. století. V té době vše podstatné zpravidla tvořila soustava tří pecí, která byla chráněna jednoduchými dřevěnými přístřešky.

Nejstarší sklárny se nacházely v Krušných horách, Lužických horách, Orlických horách a na Šumavě. U nás se přitom vyrábělo zejména okenní a stolní sklo, které následně putovalo do měst, klášterů a šlechtických sídel.

Mnohdy mělo sklo nazelenalou barvu, a proto se mu přezdívalo lesní sklo. Výjimkou nebylo ani kouřové sklo. V průběhu 14. století se velké popularitě těšily vysoké štíhlé foukané číše, kterým se přezdívalo píšťaly.

V průběhu 16. století se začíná objevovat duté sklo malované emailovými barvami a čiré hutní sklo, kterému se říkalo český křišťál. V 17. století se do popředí dostává barokní sklo, které mělo podobu zejména pohárů s víkem nebo číší, mnohdy se zlacenými ozdobami.

Na konci 18. století se v Čechách objevuje sklo barvené, vrstvené emaily a přetahované barevnými lazurami. Sklovina se rovněž barví nejrůznějšími pigmenty a v průběhu 19. století se do popředí dostává také žluté uranové sklo.

Současné české sklo má ve světě poměrně silnou pozici. Mezi nejznámější umělecké skláře a sklářské výtvarníky patří René Roubíček a Bořek Šípek. Mezi nejvýznamnější exportéry lze poté zařadit firmy Preciosa, Moser, Lasvit a Crystalex.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKČeská architektura: významné stavby, které by vám neměly uniknout

[products ids=“3935,4756,8291″ columns=“3″]

Výroba skla má své striktní postupy

Ze všeho nejdříve je třeba si patřičně připravit sklářský kmen. Nejčastěji se jedná o směs sklářského písku s vysokým obsahem oxidu křemičitého, sody, potaše a dalších přísad.

Tento kmen se poté taví ve speciálních pánvích nebo vanách ve sklářské peci a čeří. Tímto způsobem vzniká hutní sklo, které se dále zpracovává a tvaruje nejrůznějšími technikami, jako je zejména:

  • foukání,
  • lití,
  • lisování
  • a tažení.

Vzniklé polotovary se následně řízeným způsobem ochlazují nebo se přistupuje k jejich dalšímu tepelnému zpracování a zdobení (například broušení či leptání).

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKTereziánské lustry a lampy: jak vznikly a do jakých interiérů jsou vhodné?

Pořiďte si zajímavou lampu nebo lustr

Potrpíte si na designových kouscích do domácnosti? Pořiďte si zajímavou starožitnou lampu nebo lustr. V mém e-shopu najdete i kousky se skleněnými a křišťálovými detaily.

Prohlédněte si starožitná svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby