Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

Svítidla NAPAKO se těší velké oblibě. Jak tato značka vznikla?

Starožitná svítidla NAPAKO se v současné době těší velké oblibě. Zajímá vás, jaký je příběh této značky? Jak vznikl její název? A jak se svítidla z její dílny měnila v průběhu historie?

Kdy bylo NAPAKO založeno

Svaz kovodělníků inicioval vznik výrobního družstva pasířských dělníků již v roce 1919. Název tohoto družstva byl přitom odvozen od počátečních slabik profesí, které zde byly zastoupeny:

  • NA – nástrojáři
  • PA – pasíři
  • KO – kovotlačitelé

I přes velké počáteční nadšení však bylo působení tohoto družstva poněkud problematické. Bohužel totiž muselo pracovat s poměrně nízkou finanční hotovostí, mělo nedostatečně vybavené dílenské provozy a zároveň i málo zakázek. Situace se otočila až v roce 1926. S pomocí státu se finanční situace družstva NAPAKO stabilizovala a odborový svaz mohl zakoupit v Praze na Pankráci větší dům.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak jsem renovoval kubistickou stropnici z roku 1920

Lampy s typovým označením NAPAKO-85132

Celokovové lampičky v pastelových barvách s naklápěcím stínidlem.

[products skus=“RLA190008,RLA190009,RLA190007″ columns=“3″]

Jakým produktům se NAPAKO věnovalo

Pole působnosti družstva NAPAKO bylo poměrně široké. Původně se zaměřovalo především na:

Postupem času však měla velký vliv elektrifikace, která v tehdejší době v Československu probíhala. S ohledem na to začalo NAPAKO vyrábět také:

  • elektrické konvice,
  • kávovary
  • a svítidla.

Ze všeho nejdříve se NAPAKO soustředilo především na historizující závěsná svítidla či užitná svítidla nejen do domácnosti, ale i do hospodářských provozů. Později družstvo začalo představovat také elektrická svítidla a zaměřovalo se i na zakázkovou výrobu svítidel s individuální pasířskou a kovotlačitelskou prací.

VÍTE, ŽE pro svítidla NAPAKO se rozhodlo například Wilsonovo nádraží v Praze ve svém čestném salónku?

Jak se svítidla měnila v průběhu času

V průběhu historie se jednotlivá svítidla měnila. Každé období totiž ovlivnilo něco jiného.

Funkcionalistická svítidla

Firma NAPAKO spolupracovala ve druhé polovině 30. let minulého století se známým světelným odborníkem Ing. Miloslavem Prokopem. Do paměti mnohým vstoupil především díky svému kovovému stojanovému svítidlu s kovovým stínidlem ve tvaru zvonu, který směřuje ke stropu.

Právě pod vlivem Miloslava Prokopa se tehdejší NAPAKO svítidla tvarově proměnila. Převládat totiž začala jednoduchá kovová svítidla, která se pyšnila zajímavými technickými detaily otáčení a naklápění jednotlivých stínidel. Zároveň se kovová svítidla velmi často kombinovala se skleněnými díly, které pocházely primárně z Inwaldovy pražské sklárny.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK5 nejčastějších uměleckých stylů u starožitných svítidel

Svítidla po roce 1945

Počátkem 50. let minulého století přišlo na scénu znárodňování průmyslu. Družstvo NAPAKO však v rámci toho zrušeno nebylo. Naopak k němu bylo přiděleno dalších 36 původně soukromých podniků z oblasti kovovýroby, díky čemuž se velmi rozrostlo.

V této době začalo NAPAKO získávat poměrně velké zakázky od státu. V roce 1948 se například jednalo o velké závěsné lustry, které byly použity v aule Karolina v Praze. Později NAPAKO vyrábělo také svítidla, která byla navržena architektem J. Fišerem, a která posloužila pro Leninovo muzeum.

Svítidla po roce 1960

Po roce 1960 NAPAKO vyrábělo především malosériová svítidla a pro zakázková svítidla vzniklo speciální vývojové a konstrukční středisko. Firma si také vystavěla novou budovu pro výrobu a administrativní záležitosti v Nuslích, kde ostatně sídlí i v současnosti.

Stolní lampy s typovým označením NAPAKO-1633

Celokovové lampičky v pastelových barvách s naklápěcím stínidlem pomocí kloubového mechanismu.

[products skus=“RLA190010,RLA190011″ columns=“3″]

Významní návrháři

Josef Hůrka

NAPAKO spolupracovalo hned s několika významnými návrháři. V prvé řadě se jednalo o Josefa Hůrku, který v NAPAKU původně navrhoval elektrospotřebiče. Později se však zaměřil právě na navrhování svítidel. Upřednostňoval přitom jednoduché funkční tvary z kovu, které mnohdy kombinoval se stínidly z pergamenu či skla. Měl blízko k minimalismu.

V 60. letech minulého století navrhl jednoduchá interiérová svítidla, která zkombinoval s plastem. Co se barev týče, upřednostňoval zejména šedou, khaki, matnou černou, béžovou či bílou. Díky jeho kolekcím přitom NAPAKO získalo spoustu ocenění v soutěžích svítidel.

Josef Mara

V polovině 70. let minulého století jej vystřídal designér Josef Mara. Ten se přitom rozhodl navázat na design svého předchůdce a ve svých svítidlech se zaměřoval především na využití nových světelných zdrojů. Pracoval například s kompaktními zářivkami, halogenovými žárovky a mnoha dalšími zdroji. Za mnohá ze svých svítidel navíc získal ocenění Dokonalý výrobek roku a podílel se také na navrhování  svítidel pro veřejná osvětlení či veřejné prostory.

Kovová clonka se stínidlem z plexiskla

Clonka je sklopní pro přímé i nepřímé osvětlování. 

Pro zajímavost: tato lampa měla povolení užívat označení DOKONALÝ VÝROBEK.

Udělejte si radost novým svítidlem

Prohlédněte si nabídku našich starožitných svítidel z dílny NAPAKO a udělejte si radost novým doplňkem do vaší domácnosti.

Zobrazit svítidla NAPAKO

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby