Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

Tereziánské lustry a lampy: jak vznikly a do jakých interiérů jsou vhodné?

Už jste někdy slyšeli o tereziánských lampách a lustrech? Jedná se o velmi stylové a designové kousky, které v interiéru vytváří opravdu honosný dojem. Zjistěte o nich více.

Tereziánský design má bohatou historii

Tereziánské lustry a lampy (nebo také lustry a lampy Marie Terezie) se již po několik století těší velké oblibě. Tradice jejich výroby sahá až do dob vlády Habsburské monarchie v 18. století, kdy byl zhotoven úplně první lustr tohoto typu. Jednalo se přitom o svítidlo vzniklé na počest korunovace císařovny Marie Terezie, které byl zároveň předán jako dar.

Díky svému neotřelému designu se tereziánské lustry staly zcela novou kategorií luxusních svítidel a začaly se rychle šířit do celé aristokratické Evropy. Od této chvíle přitom snad nikdo křišťálovým lustrům neřekl jinak než právě lustry Marie Terezie.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak jsem renovoval křišťálové lustry pro Kostel nejsvětější trojice ve Fulneku

Oblibě se těší i v současnosti

Typický design tereziánských lustrů zůstal populární až dodnes. V interiérech je proto používají architekti prakticky po celém světě. Jediné, co se změnilo, jsou žárovky. Původní svíčky byly postupně nahrazovány Edisonovými nebo LED žárovkami.

Pro tereziánské lustry je obvykle typická designová konstrukce pošitá třpytícími se kytičkami ověšená blyštivými křišťálovými kameny. Ty často napodobují tvar kapky, bukových nebo dubových listů. Kovová konstrukce dále disponuje zlatým, stříbrným nebo jiným ušlechtilým lesklým povrchem.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak probíhají renovace starožitných svítidel

Tereziánské lustry jsou často velmi rozměrné

Velké křišťálové lustry Marie Terezie bývají často tím největším mistrovským dílem výrobců tereziánských svítidel. Šířka a výška takového lustru může dosahovat jednoho a více metrů a počet použitých světelných zdrojů může přesahovat i třicet žárovek.

Zároveň se lze v současné době čím dál častěji setkat s LED žárovkami, které postupně nahrazují používání klasických žárovek. Jejich tvar obvykle odpovídá tvaru klasické žárovky ve tvaru svíčky.

Do jakých interiérů jsou ideální

Tereziánská svítidla se skvěle hodí do luxusně laděných interiérů. Dominantou se mohou stát jak ve vašem obývacím pokoji, tak i vstupní hale. Zároveň k nim velmi často přistupují architekti v opravdu honosných sídlech, palácích a vilách a setkat se s nimi můžete i v:

  • kostelech,
  • na hradech a zámcích,
  • nebo třeba ve veřejných prostorách státních pamětihodností.

Tereziánský lustr dokáže každé místnosti vdechnout zcela novou atmosféru.

Chcete mít svůj tereziánský lustr?

Aktuálně pracuji na renovaci tereziánského lustru, který si po dokončení renovace budete moct zakoupit. Pokud máte zájem, rád vám zašlu jeho fotografie. Stačí mě jen kontaktovat.

Zároveň máme skladem také několik nástěnných tereziánských lamp, kterými si můžete udělat radost.

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby