Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

Vila Tugendhat: co je typické pro její architekturu?

Vila Tugendhat je významné dílo z období funkcionalismu, které rozhodně stojí za vaši pozornost. Přečtěte si, co je pro ni typické, kdo stál za jejím architektonickým návrhem a jaké výrazné prvky zde při návštěvě můžete obdivovat.

Jak vila Tugendhat vypadá

Samotnou vilu najdete v brněnské městské části Černá pole a patří k ní i přilehlá zahrada. Když se na ni podíváte z ulice, působí na první pohled jako jednopodlažní budova. Pravdou ovšem zůstává, že je její prostor rozdělen celkem třemi patry.

V horním patře najdete přijímací halu, dva dětské pokoje, oddělené ložnice manželů Tugendhatových, pokoj vychovatelky a velkou terasu. K tomuto patru patří i byt správce a garáž, do které lze umístit dvě auta.

Prostřední patro bylo v minulosti využíváno jako reprezentativní a obytná část. Volný prostor je zde rozdělen závěsy, jednou dřevěnou půlkruhovou stěnou a jednou onyxovou příčkou, která odděluje pracovní prostor od obývacího. V prostředním patře dále najdete i oddělenou zimní zahradu, která měla v minulosti své vlastní mikroklima.

Poslední spodní patro bylo vyhrazeno pro služebnictvo a zároveň se zde nacházelo důležité technické zázemí vily. Konkrétně zde byla kotelna, strojovna pro elektrické spouštění oken, strojovna vzduchotechniky a další prvky.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKTereziánské lustry a lampy: jak vznikly a do jakých interiérů jsou vhodné?

Kdo stál za architektonickým návrhem

Architektonický návrh vily vytvořil německý architekt Ludwig van der Rohe koncem roku 1928. Do Brna přitom přijel právě na pozvání manželů Tugendhatových. Na stavbě se začalo pracovat jen o rok později a primárním dodavatelem se stala brněnská firma Mořice a Artura Eislerových. Přírodní materiál potřebný ke stavbě se dovážel z různých koutů světa.

Zajímavostí je, že stavbu financoval otec Grety Tugendhatové a architektovi tehdy nestanovil žádný finanční limit, do kterého by se měl vejít.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKVýtvarná škola Bauhaus inspiruje mnohé architekty i nyní. Co pro ni bylo typické?

Jaké materiály zde najdete

Architekt si při tvorbě návrhu zakládal na použití ušlechtilých materiálů, a to i vzhledem k tomu, že je celá budova prakticky bez ozdob a ornamentu. Jako nosný systém proto zvolil ocelový skelet s výplňovým zdivem. Jednotlivé nosné sloupy křížového profilu s přinýtovanými úhelníky jsou zhotoveny z německé oceli a ocelové jsou také veškeré rámy dveří a oken.

Z hlediska kamenných prvků stojí za zmínku například italský téměř bílý travertin, který se použil v interiérech například na podlaze vstupní haly a na schodišti. V exteriérech je poté ke spatření například na parapetu a soklech horní terasy a na zahradní terase se schodištěm.

Naprosto výjimečným prvkem v interiéru je již zmíněná onyxová příčka. Jedná se o medově žlutou horninu s bílou kresbou, která byla vytěžená v pohoří Atlas. Kámen je částečně průsvitný a když na něj v interiéru svítí paprsky zapadajícího slunce, na zadní straně rudě září.

Ve vile Tugendhat najdete i dřevěné materiály. Zpravidla se přitom jedná o exotické dřeviny pocházející z jihovýchodní Asie. Ve vstupní hale najdete obložení stěn, které je dýhováno palisandrem. V hlavním obytném prostoru stojí za pozornost ebenová dýha vytěžená v oblasti Makassar na ostrově Celebes. Z makassarského ebenu byl zhotoven také pracovní stůl, britgeový stolek v hlavním obytném prostoru a další kousky nábytku.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNahlédněte do originálních dobových katalogů svítidel

Nábytek, který stojí za pozornost

Za návrhem nábytku stojí již zmíněný architekt Ludwig Mies van der Rohe, který při tom spolupracoval s Lilly Reichovou a Sergiem Ruegenbergem. Ve většině případů se jednalo o nábytek z trubkové a pásové oceli a ušlechtilého dřeva. Před onyxovou příčkou například stála tři křesla stříbrošedou rodionovou látkou, tři křesla a taburet ve smaragdově zelené kůži, skleněný stolek a bílá lavice. Jídelní stůl byl zhotoven z černé leštěné hrušky a kolem něj se nacházely židle z trubkové oceli potažené bílým pergamenem.

Většina kovového nábytku vznikla v Německu. Vestavěný nábytek naopak pocházel z dílny brněnské firmy Standard Bytová Společnost.

Pořiďte si svítidla z období funkcionalismu

Vila Tugendhat pochází z období funkcionalismu. Pokud chcete do svého interiéru přinést nádech tohoto období, pořiďte si třeba starožitná svítidla, která v těchto letech vznikla.

Prohlédněte si funkcionalistická svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby