Váš specialista na renovaci starožitných svítidel

Výtvarná škola Bauhaus inspiruje mnohé architekty i nyní. Co pro ni bylo typické?

Výtvarná škola Bauhaus ovlivňuje design a bydlení i v současné době. Přečtěte si, o co přesně se jednalo, jak to v této škole chodilo a jaké ikony zde působily.

Co je Bauhaus

Bauhaus byla v minulosti škola výtvarného umění, která vznikla v roce 1919 v Německu. V té době se přitom jednalo o jednu z nejvýznamnějších škol umění, architektury a designu moderní doby. Škola vznikla sloučením Školy užitého umění a Výtvarné akademie ve Výmaru. O pět let později byla přesunuta do Desavy, kde byla v provozu až do roku 1932. O rok později se však dočkala svého konce. Tehdejší nacistická strana totiž z ideologických důvodů ukončila její činnost.

V současné době je přitom budova Bauhausu považována za významné architektonické dílo. Je řešena ve tvaru písmene L a skládá se z bloku dílen, budovy ateliéru, stavební kanceláře a administrativní části.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak jsem renovoval křišťálové lustry pro Kostel nejsvětější trojice ve Fulneku

Jak to v Bauhausu chodilo

Ředitelem Bauhausu byl jeho samotný zakladatel a zároveň architekt Walter Gropius. Ve škole přitom shromáždil v té době perfektní umělce, kteří se zpočátku orientovali především na řemeslo a ruční práce. V té době se Bauhaus soustředil na poměrně nezvyklý způsob výuky zaměřený na reálné projekty, který se ostatně na achitektonických školách aplikuje dodnes.

Ve škole studovali výtvarníci, kteří se následně soustředili na tvorbu užitných předmětů. Důraz se kladl především na takzvaný Vorkurz, tedy práci v dílnách. Škola si zároveň kladla za cíl pozvednout duchovní a kulturní úroveň lidí a uspokojit potřeby bydlení u co nejširších vrstev osob.

Hlavním mottem školy bylo „forma následuje funkci“. Toto motto ostatně ovlivňuje designéry dodnes.

Škola byla velmi otevřená k novým poznatkům a názorům. Díky tomu vzniklo individualistické a různorodé prostředí, které se s přicházejícími a odcházejícími vyučujícími neustále měnilo.

Její moderní budova je dodnes vzorem

Pokud byste se chtěli na budovu Bauhausu podívat, najdete ji v již zmíněné Desavě. Za návrhem této školy přitom stál Walter Gropius, který prosadil jedinečný komplex budov s prosklenými fasádami. Už v té době se jednalo o velmi moderní budovu a podobně je tomu i dnes.

Právě Walter Gropius totiž chtěl vytvořit krásnou a zároveň praktickou architekturu. Při své práci myslel na sebemenší detaily, jako byly například barvy omítky nebo design klik od dveří.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNahlédněte do originálních dobových katalogů svítidel

Vyučovala zde spousta významných umělců

Na samotném počátku Bauhausu zde bylo pozváno celkem 9 umělců. Jednalo se o Marckse, Feiningera, Ittena, Muchea, Schlemmera, Kleea, Schreyera, Kandinskije a Moholy-Nagye. Každý z těchto umělců přitom zastával trochu odlišný styl vedení svého ateliéru. Někteří se soustředili na duchovní vzestup, jiní dávali přednost nejrůznějším dechovým cvičením.

Jediným Československým umělcem, který se výuky na Bauhausu zúčastnil, byl Karel Taige, který vedl kurz o funkcionalismu jako umělecké formě pro hostující v roce 1930.

Většina významných osobností, které ve škole působily, musely kvůli nástupu nacismu opustit Německo a emigrovat. To však mělo za následek i to, že se funkcionalismus přenesl na další místa po celém světě.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKSvítidla NAPAKO se těší velké oblibě. Jak tato značka vznikla?

Pořiďte si funkcionalistické svítidlo

Láká vás představa funkcionalistického svítidla u vás doma? Prohlédněte si kompletní nabídku našich retro lamp a lustrů a vyberte si mezi nimi svého favorita.

Podívejte se na retro svítidla

Upozornění na nové články do e-mailu?

Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu.

Zpracováváme vaše osobní údaje. Jak údaje chráníme »

© Marek Pohunek | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby